Publikacje

Antologia opowiadań inspirowanych obrazami Grzegorza Chudego

Jeśli śledzicie naszą działalność, wiecie zapewne, że już od ładnych kilku lat (a konkretnie od 2017 r.) sekcja literacka „Logrus” Śląskiego Klubu Fantastyki wydaje jesienią antologię opowiadań. Tytuł ustalamy wspólnie przy pomocy ankiety, a teksty, które wejdą do zbiorku, wyłaniamy na drodze wewnętrznego konkursu. Ta tradycja wróci w przyszłym roku, tymczasem zaś pora, jak mawiano w słynnym kabarecie Monty Pythona, na coś z zupełnie innej beczki.
No dobrze, przesadziłam: książka, którą trzymacie właśnie w dłoniach, także jest antologią i także znajdziecie w niej teksty członków sekcji literackiej „Logrus”. Po prostu tym razem pomysł na zbiorek był nieco inny. Nie ukrywam, do eksperymentu zachęciły nas wydawane przez SQN antologie, w których autorzy pisali opowiadania inspirowane obrazami Jakuba Różalskiego. Pomyśleliśmy sobie wówczas: Hej, a może i my moglibyśmy zrobić coś podobnego? Mamy przecież naszego własnego – bo śląskiego – fantastycznego malarza, czyli Grzegorza Chudego.
Tak powstali „Sprzedawcy marzeń”.
Trzeba przy tym pamiętać, że twórczość Grzegorza Chudego to nie tylko Śląsk (choć z nim jest najbardziej kojarzona), ale także obrazy z innych części świata. Dlatego też i nasza antologia wyszła eklektycznie: z jednej strony swojskie klimaty Nikiszowca czy Tarnowskich Gór, z drugiej zaprosimy was na wycieczkę do Drezna czy Irlandii, a nawet na Sycylię.
Zdecydowaliśmy się też w tym roku opublikować w antologii tekst osoby spoza sekcji (choć jak najbardziej członka klubu). To opowiadanie „Misiek” Piotra W. Cholewy, będące przedrukiem z „Fikcji” i opowiadające, a jakże, o Beboku. To taki nasz drobny prezent z okazji wydania śląsko-międzynarodowej antologii. Mamy nadzieję, że przypomnienie tego krótkiego humorystycznego opowiadania sprzed niemal czterdziestu lat sprawi przyjemność fanom.

Anna Kańtoch

Ścieżki Wyobraźni

Ścieżki Wyobraźni

Od 2017 do 2022 sekcja raz do roku wydawała antologię opowiadań. Każda z nich miała swój konkretny temat a utwory do niej wybierane były w wewnętrznym konkursie, na który napisać mógł każdy członek sekcji i każdy członek sekcji mógł wziąć udział w procesie wybierania, które opowiadania znajdą się w publikacji. W sumie w serii opublikowaliśmy 6 antologii, zawierających 51 opowiadań 22 autorek i autorów.

niewidoczne

Paula Wanarska, Agnieszka Żak, Marta Ryczko, Alicja Tempłowicz, Katarzyna Rupiewicz, Michał Niedźwiedzki, Marta Magdalena Lasik

Sztuka przegrywania

Marta Magdalena Lasik, Krystyna Chodorowska, Marta Ryczko, Michał Niedźwiedzki, Anna Askaldowicz, Paula Wanarska

Inkszy welt

Michał Niedźwiedzki, Anna Askaldowicz, Agnieszka Żak, Katarzyna Rupiewicz, Michał Cholewa, Marta Magdalena Lasik

Rozstaje

Marta Magdalena Lasik, Krystyna Chodorowska, Marta Ryczko, Michał Niedźwiedzki, Anna Askaldowicz, Paula Wanarska

Skafander i melonik

Anna Hrycyszyn, Aleksandra Sokólska, Marta Magdalena Lasik, Karolina Fedyk, Anna Łagan, Krystyna Chodorowska, Alicja Tempłowicz, Marta Potocka, Michał Cholewa

Zabawa w Boga

Agnieszka Zapart, Krystyna Chodorowska, Karolina Fedyk, Magdalena Czarnecka, Alicja Tempłowicz, Olga Niziołek, Małgorzata Binkowska, Marta Potocka, Łukasz Marek Fiema, Anna Askaldowicz, Jesion Kowal, Anna Hrycyszyn

 Nieoficjalny Obiekt Literacki

Broszurowe wydawnictwo klubowe, rozdawane na konwentach i w siedzibie klubu, w późniejszym czasie dostępne także w formacie elektronicznym. Klikając na okładki poniżej, możecie pobrać NOL w formacie PDF.

Inne projekty, w których braliśmy udział

Tarnowskie góry
...bez meldunku

Album obrazów Barbary Mróz. Członkowie sekcji dołożyli do niego swoją cegiełkę, pisząc miniaturowe opowiadania inspirowane dziełami malarki.

…bez meldunku

To przenośna galeria, której myśl urodziła się w czasie działalności kulturalnej Kurnej Chaty w Tarnowskich Górach. Myślą przewodnią „…bez meldunku” jest podróż twórczości lokalnych artystów, to również fascynacja ich odbiorcy, ludzi którym sztuka jest bliska i ważna w ich życiu.

Karolina Korosiewicz