Publikacje sekcji literackiej Logrus

Antologia opowiadań inspirowanych obrazami Grzegorza Chudego

Jeśli śledzicie naszą działalność, wiecie zapewne, że już od ładnych kilku lat (a konkretnie od 2017 r.) sekcja literacka „Logrus” Śląskiego Klubu Fantastyki wydaje jesienią antologię opowiadań. Tytuł ustalamy wspólnie przy pomocy ankiety, a teksty, które wejdą do zbiorku, wyłaniamy na drodze wewnętrznego konkursu. Ta tradycja wróci w przyszłym roku, tymczasem zaś pora, jak mawiano w słynnym kabarecie Monty Pythona, na coś z zupełnie innej beczki.
No dobrze, przesadziłam: książka, którą trzymacie właśnie w dłoniach, także jest antologią i także znajdziecie w niej teksty członków sekcji literackiej „Logrus”. Po prostu tym razem pomysł na zbiorek był nieco inny. Nie ukrywam, do eksperymentu zachęciły nas wydawane przez SQN antologie, w których autorzy pisali opowiadania inspirowane obrazami Jakuba Różalskiego. Pomyśleliśmy sobie wówczas: Hej, a może i my moglibyśmy zrobić coś podobnego? Mamy przecież naszego własnego – bo śląskiego – fantastycznego malarza, czyli Grzegorza Chudego.
Tak powstali „Sprzedawcy marzeń”.
Trzeba przy tym pamiętać, że twórczość Grzegorza Chudego to nie tylko Śląsk (choć z nim jest najbardziej kojarzona), ale także obrazy z innych części świata. Dlatego też i nasza antologia wyszła eklektycznie: z jednej strony swojskie klimaty Nikiszowca czy Tarnowskich Gór, z drugiej zaprosimy was na wycieczkę do Drezna czy Irlandii, a nawet na Sycylię.
Zdecydowaliśmy się też w tym roku opublikować w antologii tekst osoby spoza sekcji (choć jak najbardziej członka klubu). To opowiadanie „Misiek” Piotra W. Cholewy, będące przedrukiem z „Fikcji” i opowiadające, a jakże, o Beboku. To taki nasz drobny prezent z okazji wydania śląsko-międzynarodowej antologii. Mamy nadzieję, że przypomnienie tego krótkiego humorystycznego opowiadania sprzed niemal czterdziestu lat sprawi przyjemność fanom.

Anna Kańtoch

Ścieżki Wyobraźni

Od 2017 sekcja raz do roku wydaje antologię opowiadań. Każda z nich ma swój konkretny temat a utwory do niej wybierane są w wewnętrznym konkursie.

 Nieoficjalny Obiekt Literacki

broszurowe wydawnictwo klubowe, rozdawane na konwentach i w siedzibie klubu, w późniejszym czasie dostępne także ze strony klubu w wersji pdf