Często zadawane pytania

Ogólne

Zwyczajnie. Zbieramy się i omawiamy po kolei teksty, mówimy, co nam się w nich podobało, a co nie, co można poprawić itp. (nie trzeba się odzywać, jeśli ktoś nie ma ochoty). Warto też wspomnieć, że sekcja to nie warsztaty, nie ma u nas podziału na „nauczycieli” i „uczniów”, tylko po koleżeńsku dzielimy się opiniami. I każdy z nas niezależnie od wieku czy literackiego dorobku ma równy głos. Ach, i jemy też ciasteczka, to ważny element spotkania.

Raz na miesiąc (wyjątek to wakacje, wtedy mamy spotkanie łączone, lipcowo-sierpniowe), we wtorek lub w sobotę. Terminy ustalamy z miesięcznym wyprzedzeniem – informacji można szukać na stronie głównej albo na naszym Facebooku.


We wtorki zazwyczaj o 17:00, czasem o 16:30 (jeśli gościem sekcji jest zaproszony autor). W soboty bywa różnie.

Około trzech godzin. Oczywiście nie trzeba zostawać aż do końca. Jeśli wkleiłeś na sekcję swój tekst, a musisz wyjść szybciej – powiedz o tym prowadzącemu przed rozpoczęciem spotkania. Wtedy Twój tekst omówimy wcześniej.

We wtorki w klubie (mapka), w sobotę różnie: czasem też w klubie, a czasem w kluboczajowni Teoria przy ul. Dworcowej 13 (mapka).

To proste, rejestrujesz się tak, jak na zwyczajnym forum, dostajesz maila z prośbą o przedstawienie się (kim jesteś, skąd wiesz o sekcji itp.), odpowiadasz na niego, a administrator/ka potwierdza Twoją kandydaturę. I bez obaw, jeszcze nikomu nie odmówiliśmy, chcemy tylko wstępnie wiedzieć, z kim mamy do czynienia. 🙂

Mniej więcej raz na kwartał staramy się zaprosić do nas autora „z zewnątrz” – taka osoba dostaje wcześniej sekcyjne teksty i omawia je tak, jak każdy uczestnik, udzielając przy okazji rad i wskazując błędy. Na takich zasadach gościli u nas m.in. Krzysztof Piskorski, Jakub Ćwiek czy Robert Wegner. Jest to więc dla początkujących autorów okazja, żeby uczyć się od najlepszych. Ponadto każdą taką sekcję zaczynamy od minispotkania autorskiego, czyli luźnej rozmowy, podczas której można podpytać pisarza o różne wydawnicze sprawy, czy zdobyć autograf na książce.

Możesz, w takim przypadku będziesz po prostu udzielał się głównie na forum – a jeśli kiedyś znajdziesz czas, żeby do nas wpaść, będzie nam bardzo miło. Testujemy też dla takich osób możliwość uczestniczenia w spotkaniach przez skype’a.

Oczywiście, że tak, można przyjść nawet bez wcześniejszej rejestracji na forum – choć grozi to nudzeniem się w czasie spotkania (bo nie będziesz wiedział, o czym mówimy). Jeśli więc planujesz zostać z nami przez całe trzy godziny, zarejestruj się wcześniej na forum i poczytaj sobie teksty na dany miesiąc. Nie trzeba czytać wszystkiego, jeśli masz mało czasu możesz ograniczyć się do najkrótszych.

Forum / omawiane teksty

Z forum (link w zakładkach na górze strony), gdzie wcześniej wklejają je autorzy. Teksty wklejamy w temacie na dany miesiąc – łatwo go rozpoznać, bo to ten na samej górze, w dziale „Teksty na sekcję + aktualny rok”.

Każdy, kto jest zarejestrowanym członkiem forum – z różnych powodów forum jest ukryte.

To proste, rejestrujesz się tak, jak na zwyczajnym forum, dostajesz maila z prośbą o przedstawienie się (kim jesteś, skąd wiesz o sekcji itp.), odpowiadasz na niego, a administrator/ka potwierdza Twoją kandydaturę. I bez obaw, jeszcze nikomu nie odmówiliśmy, chcemy tylko wstępnie wiedzieć, z kim mamy do czynienia. 🙂

Oczywiście opowiadanie, ale też fragment większej całości, np. powieści. Z oczywistych względów lepiej, żeby to był początek, a nie końcówka czy wyrwany z kontekstu środek… Choć dłuższą scenkę też przyjmiemy.

Nie. Większość naszej twórczości to rzeczywiście fantastyka, ale jesteśmy otwarci także na inne gatunki.

Nie. Teoretycznie może wkleić nawet całą powieść, warto jednak pamiętać, że im dłuższy tekst, tym mniejsza szansa, że ludzie go przeczytają. Dlatego powieści/bardzo długie opowiadania lepiej podzielić i wrzucać fragmentami przez kilka miesięcy.

Tak. Limit to siedem tekstów na spotkanie „zwyczajne” i sześć, kiedy naszym gościem jest zaproszony autor. Wieloletnie doświadczenie pokazało, że więcej po prostu nie jesteśmy w stanie omówić.

O nic nie chodzi, to tylko taka sekcyjna tradycja. Nie trzeba pisać na temat, choć można. 😉

Strona www

Czarno-białe ilustracje na stronie głównej oraz w nagłówkach niektórych podstron i wpisów na blogu są autorstwa Alicji Tempłowicz i pochodzą z różnych tomów serii Ścieżki wyobraźni.

Aktualna politykę prywatności możesz znaleźć tutaj.