Projekt Tarnowskie Góry

Emocje związane z wypuszczeniem antologii „Skafander i melonik” jeszcze nie opadły, a nasza sekcja już pracuje nad kolejnym projektem. Zostaliśmy do niego zaproszeni przez Karolinę Korosiewicz, mieszkankę Tarnowskich Gór, wielbicielkę historii miasta i organizatorkę wielu wydarzeń kulturalnych. Poprosiła nas ona o napisanie serii trzynastu miniatur literackich, których zadaniem byłoby uzupełnienie obrazów tarnogórskiej malarki Barbary Mróz – z pochodzenia grudziądzanki.

Obrazy Barbary przedstawiają miasto w sposób na wpół rzeczywisty, na wpół magiczny i stanowią doskonałą pożywkę dla wyobraźni pisarzy, uprawiających fantastykę. Wspominają o budynkach już nieistniejących (tarnogórska synagoga), przywracają dawne funkcje pewnych miejsc (targ kartoflany) ale też sięgają do współczesności i dalej w przyszłość, zachęcając do spacerów w poszukiwaniu przedstawianych elementów architektury Tarnowskich Gór.

Wernisaż obrazów planowany jest na weekend 7-9 września w gospodzie Kurna Chata w Tarnowskich Górach. Będzie mu towarzyszyła premiera albumu, w którym każdemu obrazowi Barbary towarzyszyć będzie miniatura literacka autorstwa członkiń i członków Logrusa.

Oczekujcie dalszych wieści.

Wpis ilustruje jeden z obrazów Barbary przedstawiający dworzec kolejowy w Tarnowskich Górach.