WYDARZENIA

Program Seminarium Literackiego 2019

SALA KONFERENCYJNA PRAWA – prelekcje

PIĄTEK:†

16:00 – otwarcie Seminarium

16:10 – 17:00 – Tomasz Kozłowski – Książki nieistniejące.

Literatura pełna jest wspominków o nieistniejących książkach – od Drugiej księgi poetyki w Imieniu róży, przez Recenzje Lemowskie, Opowieści Gaimana po inne pozycje współczesne – i o nich właśnie będzie ta prelekcja.

17:10 – 18:00 – Karolina Fedyk – Zbuduj sobie świat.

Z czego składają się światy fantasy? Co sprawia, że zamieszkujące je kultury wydają się wiarygodne? Czy ważne jest to, co znajduje się na talerzach protagonistów? O różnych ujęciach światotworzenia opowie Karolina Fedyk.

SOBOTA:

11:00 – 12:45 – Michał Cholewa i Piotr W. Cholewa – zaskakujący punkt programu jak najbardziej na temat; przyjdźcie, a nie pożałujecie!

13:00 – 13:50 – Agnieszka Fulińska – Kiedy historyk robi facepalm czyli o pułapkach historii alternatywnych słów kilka.

Każdy kiwa ze zrozumieniem głową, kiedy fizyk albo biolog wytykają fantastycznym fabułom błędy merytoryczne. Mało kto zdaje sobie sprawę, że historyka też może rozboleć głowa od fantastycznych pomysłów, pojawiających się niekiedy nawet w utworach chwalonych za „realia epoki”. Nieścisłości historyczne rzadko uznaje się za istotne błędy światotwórstwa – po części dlatego, że humanistyka nie jest traktowana całkiem poważnie, jako nauka, a zatem rzeczone nieścisłości rzekomo nie wpływają na funkcjonowanie świata. Czy na pewno?

14:00 – 14:50 – Aleksandra Klęczar – Rzymianie lecą w kosmos, czyli starożytny Rzym w filmach i serialach S-F.

15:00 – 15:50 – Agnieszka Hałas – Świat Zmroczy: zatargi magów, igraszki demonów.

W uniwersum Zmroczy bogowie są tylko wspomnieniem, na rubieżach astralnych mieszkają żywiołaki i potwory, a na dusze śmiertelników czyhają demony z Otchłani. Magia dzieli się na srebrną i czarną; ta druga jest skażona, wyjęta spod prawa. Na prelekcji opowiem o tym, skąd wziął się antagonizm między srebrem a czarnią i jak doszło do Skażenia, a także o krainach astralnych, mowie magów i innych ciekawych rzeczach. Będzie (z)mrocznie!

16:00 – 16:50 – Marta Malinowska – Indyki uczą opowiadać.

Czym są gry? Czym są opowieści? Czym jest rzeczywistość? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy? Na żadne z tych pytań nie znam odpowiedzi, ale w wypadku pierwszych dwóch jestem w stanie coś powiedzieć w temacie, zwłaszcza w temacie gier w opowieści. Uważam, że te gry mogą stawiaczy literek wiele nauczyć. Jeśli bardziej od dopuszczalnej liczby przecinków w akapicie i długości skupienia uwagi czytelnika na zdaniu złożonym interesuje cię jak dostosować strukturę historii do jej tematu, przyjdź i posłuchaj. W najgorszym wypadku poznasz parę fajnych gier.

17:00A gdyby Tolkien nigdy nie napisał Władcy pierścieni, a jedynie Hobbita?

Dyskusja pod dowództwem Ryszarda Derdzińskiego, udział biorą: Małgorzata Pudlik, Karolina Stopa, Piotr W. Cholewa.

20:00 – początek bankietu, na którym wręczone zostaną Śląkfy za rok 2018.

NIEDZIELA:

11:00 – 11:50 –Paulina Szulc– Międzygatunkowe wędrówki fantastyki.

Kiedy i dlaczego nie-fantastyka wykracza poza granice rzeczywistości

12:00 – 12:50 –Anna Askaldowicz – Lancasterowie i Yorkowie w Westeros, czyli tam, gdzie fantasy spotyka historię

Każdy miłośnik Pieśni Lodu i Ognia – w wersji książkowej czy telewizyjnej – zetknął się na pewno z wypowiedziami samego G.R.R. Martina na temat jego fascynacji historią schyłku średniowiecza w Anglii. Nie zamierzam Wam zatem serwować oczywistości w stylu „wojna pięciu królów/ trzech królowych to Wojna Dwóch Róż” albo „Daenerys jako Henryk VII Tudor”. Chciałabym Was jednak zaprosić do wspólnej zabawy do błądzenia po historyczno-fantastycznych manowcach i wynajdywania na nich rozstai – czyli punktów stycznych między tym, co prawdziwe a napisane – a może raczej: krzyżówek, czyli postaci i wątków książkowych, łączących w sobie losy dwóch czy więcej rzeczywistych osób. Mam nadzieję, że – jak przystało na fanów – będziemy się przy tym razem dobrze bawić.

13:00 – zakończenie Seminarium.

SALA KONFERENCYJNA LEWA – warsztaty literackie

SOBOTA

11:30 – 13:00 – Tomasz Kozłowski – Tworzenie bohaterów, ich cele i motywacja.

13:30 – 15:00 – Olga Niziołek i Anna Hrycyszyn – Bohater na rozstajach, czyli kto mówi do kogo i kiedy.

15:30 – 17:00 – Paulina Szulc – A co jeśli przed wyruszeniem w drogę nie zbierzesz drużyny? – łamiemy schematy w fantastyce.

W piątek zapraszamy na tradycyjne ognisko, które odbędzie się w miniamfiteatrze za hotelem – początek około godziny 19:00.