01 Paź

KakauSzale – Fest Literacki A.D. MMXVII

Miejska Biblioteka Publiczna w Rudzie Śląskiej w dniu 4 i 5 października br. organizuje imprezę pt. „KakauSzale – Fest Literacki A.D. MMXVII”. Śląski Klub Fantastyki został zaproszony do udziału, a na front pchnięto oczywiście naszą Sekcję.

Impreza składać się będzie z dwóch części.

W części I (4 października) odbędzie się biesiada literacka. Początek o godzinie 17:00. Na biesiadzie przewiduje się występ muzyczny Marka Makarona Motyki, wręczenie „Tabulki” (nagrody Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej; w ubiegłych latach tytuł „Optimus Auctor Silesianus Anno Domini” otrzymali Henryk Waniek i ks. Jerzy Szymik). Jeśli ktoś z Was chciałby wziąć udział w biesiadzie, powinien się zgłosić telefonicznie do sekretariatu MBP (tel.: 32 2420 586 wew. 39) ilość miejsc ograniczona, o przyznaniu zaproszenia decyduje kolejność zgłoszeń).

W części II (5 października), trwającej od godziny 12.00 do godziny 18.00 śląscy wydawcy będą sprzedawać swe najnowsze książki, które będą podpisywane przez autorów biorących udział w imprezie. Równolegle będą odbywać się spotkania autorskie. W tej części wśród zwiedzających zostaną rozlosowane i wręczone nagrody. W trakcie imprezy planuje się poczęstunek i degustację kakauszali. Wstęp wolny

Impreza odbywa się w Filii nr 18 MBP w Rudzie Śląskiej, mieszczącej się przy ul. 1 Maja 32, a spośród naszych autorów będzie na niej można spotkać Annę Kańtoch, Annę Hrycyszyn i Katarzynę Rupiewicz. Na stoisku Śląskiego Klubu Fantastyki będzie oczywiście dostępna nasza Antologia „Ścieżki Wyobraźni: Zabawa w Boga”.

Zapraszamy w imieniu organizatorów i swoim.

20 Lut

Antologia

Nadszedł czas, aby wyjaśnić, dlaczego długo milczeliśmy. Otóż:

Jak wiedzą ci, którzy śledzą nasze poczynania, w zeszłym roku zrezygnowaliśmy z wydawania NOL-a. Jego formuła się wyczerpała, przestała być satysfakcjonująca. Postanowiliśmy więc zrobić coś innego – podjęliśmy decyzję, iż raz do roku wydawać będziemy antologię opowiadań członków sekcji. „Logrus” ma już w swym dorobku podobne doświadczenia, tym razem jednak nieco zmieniliśmy zasady . Trochę niczym Zosia Samosia, uznaliśmy, że skoro to nasza Antologia, to właśnie my powinniśmy mieć wpływ na to, jakie utwory się w niej znajdą. Jesienią, po wielu burzliwych dyskusjach, ustaliliśmy jej tytuł – „Ścieżki wyobraźni: Zabawa w boga” – i wewnętrzne zasady naboru naszych tekstów.

Już w październiku zaczęły spływać pierwsze opowiadania, jednak, jak to zwykle w konkursach bywa, dopiero końcówka grudnia przyniosła ich prawdziwy wysyp. O północy, gdy nowy rok przejmował pałeczkę w sztafecie wieczności, Szefowa zamknęła nabór, a cały styczeń upłynął nam na lekturze. W efekcie plebiscytu wyłoniliśmy dwanaście opowiadań, które znajdą się w Antologii. Poniżej prezentujemy – w kolejności alfabetycznej – tytuły tekstów wraz z nazwiskami autorów:

   Chirurg – Anna Hrycyszyn
   Kary i żywioły – Jesion Kowal
   Korona północy – Anna Askaldowicz
   Kot z pudełka – Łukasz Marek Fiema
   Lek – Marta Potocka
   Marzenie Rotha – Małgorzata Binkowska
   Mrok zabije wieloryba – Olga Niziołek
   My eter – Alicja Tempłowicz
   Ordan – Magdalena Czarnecka
   Serce Vann – Karolina Fedyk
   Warunek początkowy – Krystyna Chodorowska
   Wyliczanka – Agnieszka Zapart

Mamy nadzieję, że uda nam się zamknąć wszystkie prace związane z wydaniem do końca maja i na dorocznym Seminarium Literackim ŚKF-u, które odbędzie się w dniach 16-18 czerwca 2017 roku, będziemy mogli zaprezentować gotowy zbiór. Więcej newsów wkrótce.

30 Paź

Śląskie Targi Książki

W dniach 30 września – 2 października „Logrus” urzędował na stoisku Śląskiego Klubu Fantastyki na II Śląskich Targach Książki, które odbywały się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Rozprowadzaliśmy ulotki klubowe, pożegnalnego NOLa, a także prezentowaliśmy własnym sumptem przygotowywane wydawnictwa – Sekcji Tolkienowskiej i naszej. Chętni mogli się zaopatrzyć w „Smoka urojonego”, „Śląskie fantazje”, czy w jubileuszowe, pełnookładkowe, wydanie Nieoficjalnego Obiektu Literackiego. Przede wszystkim jednak mogli z nami porozmawiać i poczuć się zaproszonymi do bliższego kontaktu z Klubem i oczywiście z Sekcją.

Wśród zatrzymujących się przy nas gości i odwiedzających znalazł się między innymi profesor Jerzy Bralczyk, z którym przedyskutowaliśmy kwestię zasobu słów walijskich górników oraz sposobu ich artykułowania, pozostającego tajemnicą zarówno dla nas, jak i dla profesora. Z kolei krótka wizyta Romualda Pawlaka zaowocowała przemyśleniami na temat przyszłego projektu plenerowego.

W ramach prezentacji działań sekcyjnych usadowiona na tyłach stoiska Ania Kańtoch (Anneke) prezentowała pisanie książki na żywo, a w sobotę o godzinie 16:30 wraz z Kasią Rupiewicz (Dama Kier), Anią Hrycyszyn (Siemomysła) i nieocenionym Marcinem „Gadułą” Pawełczykiem (Martin) wzięła udział w panelu prowadzonym przez Martę Markowską mającym przybliżyć korzyści uczestnictwa w spotkaniach Sekcji wszystkim aspirującym pisarzom.

Dodatkowo także w sobotę w pubie „Królestwo” Sekcja prezentowała się na wieczorze PechaKucha, zorganizowanym z udziałem Biblioteki Miejskiej w Katowicach. Tym razem głos zabrała Magdalena Grajcar (Serathe), w brawurowy sposób przekazując zgromadzonej publiczności podstawowe fakty na temat naszej działalności.

12 Wrz

Nowa strona

Witaj!

Masz przed sobą nową stronę Sekcji Literackiej „Logrus” Śląskiego Klubu Fantastyki.

Mamy nadzieję, że bardziej przejrzystą i czytelną, ale wygląd to nie wszystko, czego dosięgnęły zmiany.

Przede wszystkim, podjęliśmy decyzję, że póki co rezygnujemy z NOL-a na rzecz wydawanej raz w roku sekcyjnej antologii, dlatego też strona przestaje być medium do rozpowszechniania naszego pisma. Ostatni, pożegnalny numer można pobrać w dziale Opowiadania.

Ponadto od czasu ostatniej aktualizacji przybyło nam nowych osób, które można poznać bliżej w dziale Członkowie. Znajdują się tam także spisy ich publikacji oraz linki do stron autorskich.

Oprócz tego mamy debiuty bądź kolejne już wydane książki czy opowiadania; powoli, acz systematycznie powiększa się również liczba nagród przyznanych naszym sekcyjnym pisarzom. Mamy się też czym chwalić w dziale Osiągnięcia.

Poza tym wszystkim w aktualnościach na Stronie Głównej mamy nadzieję raczyć was informacjami o spotkaniach oraz dodatkowych imprezach, w których bierzemy udział, a także zdawać (foto)relacje.

Zapraszamy serdecznie – będzie nam miło, jak zagościsz na dłużej.